Chio Intense spicy cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2274kj (544 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2274kj (544 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.4g |
| Saturated Fat | 3.4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 9.714285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.7% |
| Saturated Fat Value | 3.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 312mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 312mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Naturalplan Chips Herbes Des Alpes (Similarity score: 11.75)
- Migros Pommes Chips Nature (Similarity score: 12.04)
- Provence Chips La Chips Pour Le Boucher (Similarity score: 13.09)
- Mclassic,migros,bischofszell Nature Pomme Chips (Similarity score: 14.26)
- La Bodega Chips De Crevette (Similarity score: 14.56)
- E Escriva Chips Crevettes Traditions (Similarity score: 15.36)
- Sarl Interpole Chips De Crevette (Similarity score: 15.36)
- Blini Ktipiti (Similarity score: 16.85)
- Planet Tapas Chips De Crevette (Similarity score: 18.22)
- Chips De Pommes De Terre (Similarity score: 18.24)
- Chips Artisanales (Similarity score: 18.48)
- Bcbgbelles Chips Bon Goût Bcbg Chips (Similarity score: 18.68)
- Hummus &red Bell Pepper Tortilla Chips (Similarity score: 19.16)
- Snack Day Batata Palha (Similarity score: 20.48)
- Leader Chips Patatas Fritas (Similarity score: 21.15)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)