Chimichangas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.45g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.45g |
| Saturated Fat | 3.17g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 30.01893939393939% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 373mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 373mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cordon Bleu De Poulet Raclette (Similarity score: 9.42)
- Lidl 6 Soft Rolls (Similarity score: 10.81)
- Condis Pa De Motlle Sense Crosta (Similarity score: 13.13)
- Finizza Migros Pizza Au Thon (Similarity score: 13.40)
- Kingsmill Soft White (Similarity score: 14.01)
- Billys Pan Pizza,billys,gunnar Dafgård Billys Pan Pizza Taco (Similarity score: 14.92)
- Gailuron Pain Italien (Similarity score: 15.35)
- Kingsmill Medium Soft White (Similarity score: 15.92)
- Chimichanga (Similarity score: 16.03)
- Buitoni Stagioni Pizza De Queso Salami Champiñones Y Jamón Cocido (Similarity score: 16.24)
- Panrico Cerealia Integral (Similarity score: 17.10)
- Le Gaulois Panés Milanaises Tomate Mozzarella (Similarity score: 18.35)
- Jeden Tag Kräuter Frischkäse Kräuter (Similarity score: 18.69)
- Amy's,amy's Kitchen Inc Made With Organic Vegetables & Basil Pizza Pesto (Similarity score: 18.90)
- Toupargel 10 Quiches Lorraines Aux Oeufs Frais (Similarity score: 19.10)
Ingredients List
- Flour
- Tomato Concentrate
- Flavouring
- Flavour Enhancer
- Flavour Enhancer
- Modified Starch
- Corn Flour
- Raising Agent
- Flour Treatment Agent
- E481
- E412
- Water
- Salt
- E150a
- Beef Steak
- Green Chili Pepper
- Cheddar
- Soya Oil
- Onion
- Contains Less Than 2% Of
- Red Bell Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)