Chilled coconut water
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 105kj (26 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 105kj (26 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 6.25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 6.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coconut Water With Mango, Mango (Similarity score: 2.09)
- Bien Vu Nectar Multifruits (Similarity score: 2.91)
- Les Nectars Multi Enrichi En Vitamines B1, B9, B6, C Et A (Similarity score: 3.49)
- Les Nectars Multi Enrichi En Vitamines B1, B9, B6, C Et A (Similarity score: 4.49)
- Don Simón Don Simón Disfruta Tropical (Similarity score: 5.44)
- Cofrutos Zumo Ananas (Similarity score: 5.95)
- Gerolsteiner Gerolsteiner Apfelschorle (Similarity score: 7.31)
- Tönissteiner Tönissteiner Apfelschorle (Similarity score: 7.88)
- Evolution Fresh, Evolution Fresh Inc Evolution Fresh, Coconut Water, Pineapple (Similarity score: 8.68)
- Bien Vu ! Nectar D'orange (Similarity score: 8.89)
- Bissinger Auerquelle Rote Schorle (Similarity score: 9.76)
- Rhodius Rhodius Apfelschorle (Similarity score: 10.84)
- Dia Nectar Tropical (Similarity score: 10.97)
- Winny Nectar D'orange (Similarity score: 11.57)
- Juver Disfruta Nectar (Similarity score: 11.64)
Ingredients List
- Coconut Water
- Grapefruit Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)