Chaussons aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1251kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1251kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 17 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 8.13)
- Chausson Pomme (Similarity score: 8.13)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 8.13)
- Rians L'onctueux (Similarity score: 15.43)
- Food Club Cream Cheese Spread With Strawberries, Strawberries (Similarity score: 15.60)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 16.61)
- Harris Teeter Cream Cheese Spread With Strawberries (Similarity score: 17.20)
- Spartan Spartan, Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 17.20)
- Strawberry Cream Cheese Soft Spread, Strawberry (Similarity score: 17.20)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Cream Cheese Spread (Similarity score: 17.29)
- Giant Eagle Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 19.09)
- Hafner Millefeuilles (Similarity score: 20.61)
- Plaisir Pâtissier Millefeuille (Similarity score: 20.81)
- Panetone (Similarity score: 21.02)
- Fruit Bites (Similarity score: 21.12)