Chausson au pomme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 30.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 30.6g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 17 |
| Sodium | 212.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chausson Au Pomme (Similarity score: 7.64)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia La Burratina Tipica Fresca Per Tradizione (Similarity score: 29.86)
- Sabelli,sabetti Scamorza (Similarity score: 30.28)
- Perfect Italiano Perfect Chse Mozz Block (Similarity score: 31.60)
- Honey Wheat Bread (Similarity score: 32.18)
- Carrefour Bio Emmental Français (Similarity score: 32.20)
- Тетевен Mozzarella (Similarity score: 32.39)
- Lovilio Mozarella (Similarity score: 32.56)
- Swiss Thin Sliced Cheese (Similarity score: 32.96)
- Lucerne, Safeway Inc Swiss Cheese Slices (Similarity score: 32.96)
- Zott Bayerntaler Der Leichte (Similarity score: 34.29)
- Good & Gather Swiss Reduced Fat Cheese Classic Slices (Similarity score: 35.00)
- Swiss Cheese Slices, Swiss (Similarity score: 35.00)
- Mozzarella Isabella (Similarity score: 35.94)
- Les Petites Laiteries Fleur De Ré (Similarity score: 36.46)