CHANTILLY CHANTY WIP
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 953kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 953kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50.150375939849624% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.2% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 33.9mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33.9mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Edaleen Dairy Products Premium Ice Cream (Similarity score: 11.90)
- Glace Artisanale Pistaches Caramélisées (Similarity score: 12.34)
- Creme Glacée Rhum Raisin (Similarity score: 13.36)
- Confiserie Firenze Tarta De Manzana (Similarity score: 14.44)
- Glace De La Ferme Glace Au Chocolat (Similarity score: 14.53)
- La Turbine À Saveurs Crème Glacée Chocolat Noir Croquant (Similarity score: 14.99)
- Coop Änglamark,coop Coop Änglamark Ekologisk Gräddglass Kolamandel (Similarity score: 16.79)
- Terre Adélice Glace (Similarity score: 16.95)
- Fazer Geisha (Similarity score: 18.32)
- Glace Artisanale Pistaches Caramélisées (Similarity score: 18.62)
- Stater Bros Neapolitan Style Triple Vanilla Ice Cream Featuring Vanilla, Vanilla Bean And French Vanilla, Triple Vanilla (Similarity score: 18.66)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Organic Ice Cream, Madagascar Vanilla (Similarity score: 18.70)
- Snoqualmie Snoqualmie, Ice Cream, French Lavender (Similarity score: 18.81)
- Snoqualmie All Natural Ice Cream, Danish Vanilla Bean (Similarity score: 18.81)
- Tarte Abricots Amandes (Similarity score: 18.90)
Ingredients List
- Water
- Animal Fat
- Skimmed Milk Powder
- Corn Syrup Solids
- E401
- Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)