Chabrior,Intermarché Flocons d'Avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1556kj (372 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1556kj (372 calories/kcal) |
| Fiber | 13.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 13.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.9g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.391304347826086% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.4% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 5.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5.2mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Harina De Avena Integral (Similarity score: 4.38)
- Allos Der Ungesüßte 3 Korn Brei (Similarity score: 6.05)
- Saveurs Attitudes Crackers A La Farine Integrale Sans Sel (Similarity score: 6.17)
- Carrefour Bio Petits Flocons D'avoine Complète (Similarity score: 6.24)
- Quaker,pepsico (Similarity score: 6.56)
- Gut & Günstig, Gut & Günstig Haferflocken, Kernig (Similarity score: 7.07)
- Real Quality Vollkorn Hafer Flocken (Similarity score: 7.07)
- Edeka Bio, Diverse Haferflocken Extra Zart (Similarity score: 7.07)
- Happy Harvest Haferflocken Extrazart (Similarity score: 7.07)
- Golden Breakfast Kernige Haferflocken (Similarity score: 7.07)
- Salutem Flocos Finos Aveia Integral (Similarity score: 7.07)
- G&g Hafer Flocken Kernig (Similarity score: 7.07)
- Vita Vital Kernige Haferflocken (Similarity score: 7.07)
- Dm Drogerie Markt Gmbh + Co Kg Flovon D'avoine (Similarity score: 7.19)
- Dm Haferflocken Großblatt (Similarity score: 7.19)
Ingredients List
- Oat Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)