chabrior Crica 2 choco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1883kj (451 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1883kj (451 calories/kcal) |
| Fiber | 6.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 4.2g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 25.92592592592593% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.9% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 236mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 236mg |
| Sugars | 32.5g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour,xtrem Crocks Chocolat Noir (Similarity score: 10.78)
- Carrefour Crocks Chocolat Noir (Similarity score: 10.78)
- U Céréales Chocolatées Fourrées Chocolat (Similarity score: 13.29)
- U Céréales Chocolatées Et Fourrées Au Chocolat (Similarity score: 13.29)
- Lu Belvita Petit Dejeuner Original (Similarity score: 15.57)
- Kuchenmeister Gmbh,meine Kuchenwelt Rührkuchen Stracciatella (Similarity score: 17.07)
- Bijou Madeleinettes Nappées Chocolat Noir Bijou (Similarity score: 17.35)
- Melted Candy Cookie Kit, Melted Candy (Similarity score: 17.61)
- Bäckerkrönung Stracciatella Kuchen (Similarity score: 18.60)
- Gut & Günstig Stracciatella Kuchen (Similarity score: 19.47)
- Rewe Beste Wahl Stracciatella Feiner Rührkuchen Mit Schokostückchen (Similarity score: 19.47)
- Lu,mondelez Petit Lu Moelleux (Similarity score: 19.90)
- Milka Milka Choco Moo'elleux (Similarity score: 19.95)
- Galbusera Frollino Con Mais E Cioccolato (Similarity score: 20.17)
- Belvita Breakfast Biscuits Yogurt Crunch Live Yogurt 5 Packs (Similarity score: 20.37)
Ingredients List
- Biscuit
- Minerals
- Filling
- Sunflower Oil
- White Chocolate
- Skimmed Milk Powder
- Modified Starch
- Emulsifier
- Vanilla Flavouring
- Whole Wheat Flour
- Wholemeal Oat Flour
- Wheat Bran
- Sugar
- Whole Milk Powder
- Salt
- Vitamins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)