Chabrior Céréales miélak au miel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1607kj (385 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1607kj (385 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.809523809523807% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.8% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 26.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Belle France Boules De Maïs (Similarity score: 2.24)
- Netto Boules Miel (Similarity score: 2.24)
- K Classic Honey Rings (Similarity score: 12.80)
- Small Planet Foods Inc Organic Granola (Similarity score: 14.72)
- Kellogg's Reine Des Neiges (Similarity score: 16.15)
- Happy Harvest Lucky Crisp (Similarity score: 16.22)
- Kellogg's,disney Disney Frozen (Similarity score: 18.89)
- Cranberry Oatmeal With Granola (Similarity score: 20.53)
- Superfood Energy Bar (Similarity score: 21.34)
- Brin De Jour,marque Repère Céréales Smileys Au Miel (Similarity score: 22.25)
- Rollos Caseros (Similarity score: 23.52)
- Goetze's Candy Co Inc Chewy Caramel With A Cream Center (Similarity score: 23.78)
- Biscoitos De Canela (Similarity score: 23.82)
- Savoiardi (Similarity score: 24.02)
- Granforno,bonomi Bihappy Il Savoiardo Bigusto Al Cacao (Similarity score: 24.02)
Ingredients List
- Cornmeal
- Thiamin
- E101
- Folic Acid
- Vitamin B12
- Iron
- Flavouring
- Colour
- Sugar
- Honey
- Salt
- E150
- Vitamins
- E300
- E375
- Vitamin B6
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)