Château Chocolate para repostería
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2138kj (511 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2138kj (511 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.1g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.1g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 58.620689655172406% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.6% |
| Saturated Fat Value | 17g |
| Score | 26 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 47g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cémoi Chocolat Noir 50% (Similarity score: 6.70)
- Belbake Chocolat (Similarity score: 6.71)
- Cémoi Succession (Similarity score: 6.99)
- Cémoi Chocolat Noir (Similarity score: 6.99)
- Vahiné,mccormick Pépites De Chocolat Noir (Similarity score: 7.89)
- Vahiné Pépites Chocolat Noir (Similarity score: 8.38)
- Metro Chef,metro Chocolat Metro Chef (Similarity score: 8.78)
- Confi Swiss, Schweizer Chocolat Noir Suisse (Similarity score: 9.63)
- Ja! Ja! Zartbitter Schokolade (Similarity score: 10.05)
- Penny Zartbitter Feinherb & Lecker (Similarity score: 10.05)
- Belle France L 3 T 100g Chocolat Noir Superieur Belle France (Similarity score: 10.33)
- Fin Carré,lidl Pure Chocolade (Similarity score: 11.56)
- Lindt Granatapfel (Similarity score: 12.02)
- Cémoi Gouttes De Chocolat Noir 50% (Similarity score: 12.44)
- Legave Chocolat Noir Palets 50% (Similarity score: 12.44)