Ceres Organics Coconut Sucre de cocotier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1590kj (381 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1590kj (381 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 88.3g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 88.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Veritas Azucar De CaƱa Integral (Similarity score: 2.02)
- Rainbow Lollipop (Similarity score: 2.40)
- Susete Lapin (Similarity score: 2.40)
- Fizzy Fizzy Giga Candy Canes (Similarity score: 2.40)
- Primary Colors Design Corp Primary Colors, Valentine Heart Pops Bouquet Candy (Similarity score: 2.40)
- Biosagesse,ecoidees Sucre De Fleur De Coco Nature (Similarity score: 3.28)
- Petit Furet Dextrose Party (Similarity score: 5.23)
- Fizzy Collier Candy (Similarity score: 5.95)
- Fizzy Fizzy Rolls (Similarity score: 5.95)
- Fizzy Dextrose Party (Similarity score: 5.95)
- Wismettac Asian Foods Inc Candy (Similarity score: 5.97)
- Smarties Candy Necklace (Similarity score: 6.44)
- Bee International Inc Bee, Sport Heart With Jelly Bean Werks (Similarity score: 6.44)
- Bee International Inc Bee, Got Your Nose Eggs Candy (Similarity score: 6.44)
- Tropical Fruit Flavored Conversation Hearts Candy (Similarity score: 6.44)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)