Cereal Pillows with choco-nut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1803kj (431 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1803kj (431 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 40.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.7% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 18 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casa Eceiza Turrón Frambuesa Y Macadamia (Similarity score: 13.59)
- Kinder, Ferrero Panecioc (Similarity score: 13.96)
- Lieber Chocolate & Food Products Co Liber's, Sandwich Cremeos, Chocolate, Chocolate (Similarity score: 15.63)
- Lieber Chocolate & Food Products Co Lieber's, Sandwich Cremeos Duplex Cookies (Similarity score: 15.63)
- Savings With A Smile Cookies (Similarity score: 17.53)
- Dr Gerard Smiley Vitamins Crispy (Similarity score: 18.06)
- Laurieri (Similarity score: 18.13)
- Dare Dare, Breaktime, Ginger Cookies, Ginger (Similarity score: 18.48)
- Edible Cookie Dough Chocolate Chunk (Similarity score: 18.70)
- Jazzy Jam Filled Biscuits (Similarity score: 19.01)
- Lu Napolitain L'original (Similarity score: 19.05)
- Triple C Foods Inc Toasted Almond Crisps (Similarity score: 19.41)
- Baklava (Similarity score: 19.59)
- Cookie À La Saveur De Fraise (Similarity score: 20.29)
- Beumer & Lutum Kuchen Für Dich Zitrone (Similarity score: 20.52)