Celnat Muesli gourmand
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 9.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.793103448275861% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.8% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -3 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Verso Natura,conad Muesli Con More Di Gelso (Similarity score: 9.57)
- Dorset Cereals Luscious Berry & Cherry Muesli (Similarity score: 11.58)
- Migros Porridge Miel Vanille (Similarity score: 11.63)
- Dorset Cereals Organic Muesly (Similarity score: 14.07)
- Bauck Hof Hafermusli Protein (Similarity score: 15.13)
- Convento Bolo Mármore (Similarity score: 15.83)
- Somerset Super Nutty (Similarity score: 16.02)
- Cric Crac Croc Céréales Marron Chataîgnes (Similarity score: 16.37)
- Jordans, Carrefour Bio Muesli Bio Superfruits & Graines (Similarity score: 16.76)
- Sottolestelle Muesli Prima Colazione (Similarity score: 17.38)
- Biocop Muesli Original (Similarity score: 17.46)
- Carrefour Trio De Quinoa (Similarity score: 17.53)
- Moulin Des Moines Flakes D'épeautre (Similarity score: 17.61)
- Love Grown Foods Strawberry Raspberry Hot Oats (Similarity score: 17.83)
- Love Grown Foods Hot Oats Cereal (Similarity score: 17.83)
Ingredients List
- Pineapple
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)