Celnat Kamut Soufflé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1490kj (357 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1490kj (357 calories/kcal) |
| Fiber | 6.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.9g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Go Macro Llc Cherries + Berries Sunny Uplift Macrobar, Cherries + Berries (Similarity score: 9.16)
- Mira's Homemade Organic Sprouted Buckwheat Granola (Similarity score: 14.78)
- Kellogg's Pumpkin Spice Whole Grain Cereal (Similarity score: 15.25)
- Shredded Wheat (Similarity score: 15.28)
- Kellogg’s Lightly Sweetened Whole Grain Cereal, Original (Similarity score: 16.45)
- Original Lightly Sweetened Whole Grain Cereal, Original (Similarity score: 16.45)
- Kellogg's, Frosted Mini Wheats, Original (Similarity score: 17.16)
- Sweetened Wheat Cereal (Similarity score: 18.85)
- Casa Cardenas Extra Long Grain Enriched Rice (Similarity score: 21.26)
- Casa Cardenas Extra Long Grain Enriched Rice (Similarity score: 21.26)
- Seitenbacher Musli #2 (Similarity score: 21.56)
- Apple Cinnamon Organic Crunchy Rice (Similarity score: 21.88)
- Roscos Integrales (Similarity score: 22.41)
- Kellogg's Pumpkin Spice (Similarity score: 23.12)
- Tesco Bran Flakes (Similarity score: 23.14)
Ingredients List
- Rice Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)