Cello Mascarpone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1644kj (393 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1644kj (393 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.1428571428571g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 28.571428571429g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.72727272727434% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 28.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 35.714285714286mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 35.7mg |
| Sugars | 3.5714285714286g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pâturages Mascarpone (Similarity score: 9.27)
- Mascarpone (Similarity score: 9.45)
- Mascarpone (Similarity score: 10.58)
- Conad Mascarpone (Similarity score: 13.23)
- Esselunga Mascarpone (Similarity score: 13.23)
- Leaderprice Mascarpone (Similarity score: 13.23)
- Piccolo Il Mascarpone (Similarity score: 13.23)
- Despar Mascarpone (Similarity score: 13.23)
- Mascarpone (Similarity score: 15.26)
- Mascarpone (Similarity score: 15.26)
- Mascarpone (Similarity score: 15.26)
- Alouette Creme Fraiche (Similarity score: 16.00)
- Le Gaslonde Creme Fraiche Normandie (Similarity score: 17.42)
- Edeka Mascarpone (Similarity score: 19.09)
- Virgilio Mascarpone Senza Lattosio (Similarity score: 25.19)
Ingredients List
- Pasteurized Milk And Cream
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)