Ceci
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 452kj (109 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 452kj (109 calories/kcal) |
| Fiber | 4.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -6 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hak Edamame Bohnen (Similarity score: 12.38)
- Great Value Mélange De Six Légumineuses (Similarity score: 12.79)
- Edamame (Similarity score: 13.61)
- Greenward Rote Kidney Bohnen (Similarity score: 13.67)
- Rolli Zuppa Di Ceci Con Spinaci (Similarity score: 17.42)
- Crous Resto' Sauté De Dinde Sauce Basquaise (Similarity score: 18.03)
- Bonduelle Haricots Rouges Cuits Dans Très Peu De Jus (Similarity score: 18.22)
- Kashi Entre's Sweet Potato Quinoa 9oz (Similarity score: 18.54)
- Fraîchement Cuit,lunor, Fraîchement Cuit By Lunor Légumes Vapeur Edamame (Similarity score: 20.90)
- Grenailles De Pommes De Terre, Marinade Provencale (Similarity score: 21.22)
- Kashi Entre's Black Bean Mango 10oz (Similarity score: 21.24)
- Chicken With Plum Sauce (Similarity score: 21.43)
- Bonduelle Haricots Rouges (Similarity score: 21.47)
- Good Fish Sardines (Similarity score: 21.93)
- Nixe Salade À L'américaine Au Thon (Similarity score: 21.98)