Ceci
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1268kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1268kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 4.5 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 7.6923076923076925% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.7% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -2 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hummus De Lentejas (Similarity score: 21.90)
- Thon (Similarity score: 22.28)
- Maayane Caviar D'aubergines (Similarity score: 23.58)
- Maayane Caviar D'aubergine (Similarity score: 25.63)
- Leader Price (Similarity score: 25.82)
- Kerets Houmous Lentilles (Similarity score: 29.53)
- Southwest Style Bites (Similarity score: 30.09)
- Mini Meatball Bites (Similarity score: 30.09)
- Bofrost Gaufres De Bruxelles (Similarity score: 32.24)
- Ikea Bröd Mjukkaka (Similarity score: 32.94)
- Ikea Bröd Mjukkaka (Similarity score: 32.94)
- La Fragua Miel Mil Flores (Similarity score: 33.43)
- Armada,almare Sardinen Mit Chili (Similarity score: 33.43)
- Simply Greek Hummus Con Pimiento Del Piquillo Asado (Similarity score: 33.69)
- Cauliflower Cauliflower Pizza Crust (Similarity score: 34.65)