Cauliflower crust pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 935kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 935kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10.5882g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.59g |
| Saturated Fat | 4.1176g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 46.666288887629634% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 517.6471mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 517.6mg |
| Sugars | 4.1176g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tere Morcilla De Burgos (Similarity score: 9.22)
- Defroidmont Flamiche (Similarity score: 9.84)
- Bigone,orkla Giants (Similarity score: 10.23)
- Ivan,uvic Frozen Meat Dumplings With Lamb Kazanskie (Similarity score: 11.18)
- Terrine De Canard Aux Griottes (Similarity score: 11.22)
- Mousse De Saumon Au Fromage Et Poivre De N2pal (Similarity score: 11.34)
- Ty Gwenn Mousse De Saumon Au Fromage Frais Et Poivre Du Népal (Similarity score: 11.37)
- Pizza Saumon Fumé (Similarity score: 11.45)
- Sodebo,pizza Crust Pizza Crust Mountain (Similarity score: 12.52)
- Clermont 3 Boudins Blancs Au Porto (Similarity score: 12.82)
- Clermont 6 Boudins Blancs Au Porto (Similarity score: 12.82)
- Pizza Saumon Fumé (Similarity score: 13.18)
- Cheese, Sausage & Mushroom Pizza (Similarity score: 13.70)
- Latoque Angevine Pizza Jambon Fromage (Similarity score: 14.01)
- 4 Cheese Blend Rising Crust Pizza (Similarity score: 14.58)