Catfish fillets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 410kj (98 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 410kj (98 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.39g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.39g |
| Saturated Fat | 1.34g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 30.04484304932736% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 121mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 121mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Oeufs De Pâques (Similarity score: 12.47)
- Bio Eier (Similarity score: 12.47)
- Dia Medallones De Merluza Del Cabo (Similarity score: 12.83)
- Toupargel Saumon Sauce Citron Et Purée De Légumes Verts (Similarity score: 13.17)
- Mercadona Jamoncitos De Pollo (Similarity score: 13.72)
- Casino Gambas Crevettes Tropicales Tigrées Entières Crues Penaeus Monodon (Similarity score: 14.30)
- Tyson Ground Chicken (Similarity score: 14.40)
- Boneless Skinless Chicken Breast (Similarity score: 15.83)
- Wild Caught Pacific Cod (Similarity score: 16.65)
- Wild Caught Keta Salmon (Similarity score: 16.65)
- Alaskan Jack's Wild Caught Keta Salmon (Similarity score: 16.65)
- Alaskan Jack's Wild Caught Keta Salmon (Similarity score: 16.65)
- Louisiana Style Alaskan Jack's Wild Caught Keta Salmon (Similarity score: 16.65)
- Chili Lime Wild Caught Pacific Cod (Similarity score: 16.65)
- Ocean Select Wild Caught Keta Salmon (Similarity score: 16.65)
Ingredients List
- Catfish
- Water
- E452vi
- And Sodium Hexametaphosphate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)