Castello Castello
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1251kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1251kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.2g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.96296296296296% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63% |
| Saturated Fat Value | 17g |
| Score | 11 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Viking Schnittlauch Ring (Similarity score: 5.52)
- Goldessa,milbona Schnittlauch (Similarity score: 5.52)
- Af Deutschland Gmbh Schnittlauch Ring (Similarity score: 5.91)
- Pfefferminz (Similarity score: 14.16)
- Esselunga,stella Bianca Robiola (Similarity score: 15.28)
- Bastiaansen Bûche Miel (Similarity score: 24.32)
- Market Basket Crumbled Goat Cheese (Similarity score: 24.45)
- Mozzarella (Similarity score: 24.51)
- Babybel Mini Fromage Affiné Original (Similarity score: 24.95)
- Castello Fromage (Similarity score: 25.75)
- Garden Milk Bar Bun (Similarity score: 25.86)
- Primia,iperal Mozzarella Per Pizza (Similarity score: 26.60)
- Conad Stracchino Cremoso (Similarity score: 26.66)
- Pam & Panorama Ravioli Di Zucca (Similarity score: 27.18)
- Bourdin,eurial,agrial Brousse Au Lait Entier (Similarity score: 27.51)