Cassoulet aux haricots Tarbais
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 515kj (124 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 515kj (124 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 36.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.7% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 472mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 472mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Conserverie Artisanale Cassoulet Aux Haricots Tarbais (Similarity score: 7.25)
- Sweet & Spicy Chicken Drumsticks (Similarity score: 9.04)
- Chorizo De San Manuel Guerra's Brand Inc All Natural Chicken Chorizo (Similarity score: 10.27)
- Dreistern Königsberger Klopse (Similarity score: 13.61)
- Leader Price Poulet Et Riz Sauce Moutarde (Similarity score: 14.38)
- Sardine Sauce Tomate (Similarity score: 14.92)
- Langue De Bœuf Sauce Piquante (Similarity score: 15.24)
- Chili With Beans (Similarity score: 15.68)
- Charal Chili Con Carne (Similarity score: 15.72)
- Sardine A La Sauce Tomate (Similarity score: 15.74)
- Sabatino's Signature Chicken Breast In Rosa Sauce (Similarity score: 16.11)
- Tendre & Plus Souris D'agneau Confite (Similarity score: 16.40)
- Homestyle Stuffing, Homestyle (Similarity score: 17.21)
- Eroski Filetes De Lomo De Cerdo Adobado Extra Reducido En Sal (Similarity score: 17.86)
- Claude Léger Cassoulet Pur Porc (Similarity score: 17.90)