Cassava flour
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1552kj (371 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1552kj (371 calories/kcal) |
| Fiber | 5.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mccormick Coarse Ground Black Pepper (Similarity score: 0.00)
- H E B, Select Large Elbow Macaroni Pasta (Similarity score: 7.63)
- Alimentos Polar Harina De Maíz Blanco Pan (Similarity score: 10.01)
- Alimentos Polar Harina Pan Maíz Amarillo (Similarity score: 10.01)
- Tinkyádad Food Direction Inc Brown Rice Pasta Lasagne (Similarity score: 11.47)
- Emerald River Long Grain White Rice (Similarity score: 12.86)
- Cuisine De L'angélique Fécule (Similarity score: 12.98)
- Faraon Faraon, Rice Flour (Similarity score: 12.98)
- Long Grain Enriched Rice (Similarity score: 12.98)
- Long Grain Enriched Rice (Similarity score: 12.98)
- Long Grain White Rice (Similarity score: 12.98)
- Mozian & Associates Inc Delta Blues Rice, Long Grain White Rice (Similarity score: 12.98)
- Mozian & Associates Inc Delta Blues Rice, Rice Grits (Similarity score: 12.98)
- Enriched Extra Long Grain White Rice (Similarity score: 12.98)
- White Rice Enriched Extra Long Grain (Similarity score: 12.98)
Ingredients List
- Cassava
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)