Casino Spaghetti 3 ufs 250G Co
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1494kj (358 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1494kj (358 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 26.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.7% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Nids Aux Oeufs Cello 5mn (Similarity score: 3.88)
- Merkur Ig Buchstaben 250g, Merkur Ig (Similarity score: 4.86)
- Moulin Fleuri Coquillettes (Similarity score: 5.79)
- Casa Milo Spaghetti Al Nero Si Seppa, Spaghetti À L'encre De Seiche (Similarity score: 5.90)
- Denner Pappardelle (Similarity score: 6.32)
- Denner Nudeln Tagliatelle (Similarity score: 6.32)
- 7 Hühnchen,birkel, Nudeln Gabelspaghetti (Similarity score: 8.11)
- 7 Hühnchen Spaghetti (Similarity score: 8.11)
- Sans Marque,limited Edition,valfleuri Torsades (Similarity score: 8.68)
- Coop Cornettes (Similarity score: 8.87)
- Coop Nouilles Extra Larges (Similarity score: 8.87)
- Családi Mălai Superior (Similarity score: 11.12)
- Pâtes Fabre Tagliatelle Aux Oeufs Bio (Similarity score: 11.28)
- Spaghetti Gragnano Senza Glutine (Similarity score: 11.90)
- Minardo Spaghetti (Similarity score: 12.17)