Casino Palets bretons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2167kj (518 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2167kj (518 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 18g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 18g |
| Score | 23 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filet Bleu Palet Breton Pur Beurre (Similarity score: 0.00)
- Goulibeur Broye Du Poitou (Similarity score: 1.41)
- Goulibeur,biscuiterie De L'abbaye Broyé Du Poitou (Similarity score: 1.41)
- Grand Jury Palets Bretons (Similarity score: 2.74)
- Carrefour Les Palets Bretons (Similarity score: 2.74)
- Carrefour Les Palets Bretons (Similarity score: 2.74)
- Carrefour Les Palets Breton Au Beurre Et Aux Oeufs Frais (Similarity score: 2.74)
- Carrefour Palet Breton (Similarity score: 2.74)
- Carrefour Palets Bretons (Similarity score: 2.74)
- Palets Bretons (Similarity score: 5.66)
- Goulibeur Biscuits Sablés Au Citron (Similarity score: 7.60)
- Ja!,rewe Waffelröllchen (Similarity score: 13.57)
- Tesco Shortbread Fingers (Similarity score: 14.50)
- Mmm!,auchan 15 Broyés Du Poitou (Similarity score: 14.59)
- Elegant & English Biscuits For Tea Ginger & Lemon (Similarity score: 14.86)