Bucatini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1506kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1506kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tezier Lasagnes A Garnir Géantes (Similarity score: 1.44)
- Pasta Reale,giglio Fettuccine (Similarity score: 1.44)
- Spaichinger Nudelmacher Bio Dinkel Spätzle (Similarity score: 2.89)
- Dinkel Max Spaichingen Nudelmacher Bio Dinkel Spaghetti (Similarity score: 2.89)
- Combino Bio Dinkel Fusilli (Similarity score: 2.89)
- Napolina Rigatoni (Similarity score: 3.21)
- Napolina Fusilli (Similarity score: 3.21)
- Napolina Tagliatelle (Similarity score: 3.21)
- Riscossa Conchiglioni (Similarity score: 3.39)
- Auchan Lasagnes Sans Pré Cuisson (Similarity score: 3.78)
- Eco Basics Fideos Blancos Bio (Similarity score: 4.33)
- Alce Nero Coquillettes Blanches De Blé Dur Biologique (Similarity score: 4.33)
- Montebello Trofiette Blanche Bio (Similarity score: 4.33)
- Montebello Alphabet Blanc (Similarity score: 4.33)
- Montebello Spaghetti Blanc (format Economique) (Similarity score: 4.33)