Bubbies Mochi Premium Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1076kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1076kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 5.71g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.62777129521587% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 43.56mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 43.6mg |
| Sugars | 28.57g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mochi Premium Ice Cream, Gingerbread (Similarity score: 1.64)
- Cookies & Cream Mochi Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 8.94)
- Wall's,วอลล์,unilever โมจิ มิลค์กี้ (Similarity score: 9.73)
- Island Coffee Ice Cream Wrapped In A Sweet Rice Dough, Island Coffee (Similarity score: 10.20)
- Vanilla Ice Cream Wrapped In A Sweet Rice Dough, Vanilla (Similarity score: 10.20)
- My Mo Mint Chocolate Chip Mochi Premium Ice Cream (Similarity score: 11.36)
- My Mo Double Chocolate Mochi Ice Cream (Similarity score: 11.36)
- My Mo Vanilla Bean Mochi Ice Cream (Similarity score: 11.36)
- My Mo Cookies & Cream Premium Mochi Ice Cream (Similarity score: 11.36)
- Little Moons Mochi Eis Erbeer Sahne (Similarity score: 11.59)
- Ben & Jerry& Non Dairy Chocolate Chip Cookie (Similarity score: 12.35)
- Sweet Mango Mochi Ice Cream, Sweet Mango (Similarity score: 14.28)
- Pumpkin Spice Mochi Premium Ice Cream Wrapped In Sweet, Pillowy Dough, Pumpkin Spice (Similarity score: 14.52)
- Authentic Italian Gelato Pops Bars (Similarity score: 14.74)
- Migros, Midor Mary Jane's Almost Cookie (Similarity score: 14.80)
Ingredients List
- Passion Fruit Ice Cream
- Mochi Dough
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)