Brownies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1653kj (396 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1653kj (396 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.65g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.65g |
| Saturated Fat | 4.65g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 221mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 221mg |
| Sugars | 44.19g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tastykake, Tasty Baking Company Mini Chocolate Brownies Topped With M&m's Minis Milk Chocolate Candies (Similarity score: 12.14)
- Minis Kandy Topped Brownies (Similarity score: 12.14)
- Hello Kitty Holiday Sugar Cookie House (Similarity score: 14.40)
- Nito Duo Chocolate Creme Filled Sweet Baked Good (Similarity score: 14.50)
- Hilary's Cookies Oatmeal Cookies (Similarity score: 20.08)
- First Street, First Street Bakery Soft & Delicious Frosted Sugar Cookies (Similarity score: 20.97)
- First Street, Smart & Final Iris Corporation Soft & Delicious Frosted Sugar Cookies, Frosted (Similarity score: 20.97)
- First Street, Smart & Final Iris Corporation Frosted Sugar Cookies, Frosted Sugar (Similarity score: 20.97)
- Sour Cherry Filled Organic Cookies (Similarity score: 21.81)
- Handcrafted Carrot Layer Cake (Similarity score: 22.33)
- Pumpkin Spice (Similarity score: 22.42)
- Create A Treat Create A Treat, Gingerbread Train Cookie Kit (Similarity score: 23.60)
- Markets Of Meijer Markets Of Meijer, Mini Carrot Cupcake (Similarity score: 23.71)
- Sammontana Gruvi Croccantino (Similarity score: 24.15)
- New Desserts Inc Brownie Bites (Similarity score: 24.61)
Ingredients List
- Sugar
- Soya Flour
- Egg White
- Enzyme
- Saii
- Egg
- Sucrose
- Natural And Artificial Flavouring
- Modified Corn Starch
- Corn Syrup Solids
- E202
- Water
- E500ii
- Fortified Wheat Flour
- Rainbow Chips
- Soya Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Animal
- Vegetable Shortening
- Contains 2% And Less
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)