Brownies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1837kj (440 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1837kj (440 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 7.02g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 26.671732522796347% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.7% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 28.07g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asinez Cookies Aux Pépites De Chocolat (moins De Matières Grasses) (Similarity score: 11.28)
- Asinez Coockies Classic 2 X 1 € (Similarity score: 13.33)
- Asinez Galletas Big Cookies Asinez (Similarity score: 13.61)
- P'tit Déli,marque Repère Le Brownie Goût Chocolat Noisette (Similarity score: 17.77)
- Brownies With Cream Cheese Frosting (Similarity score: 18.18)
- Two Bite Brownies (Similarity score: 19.07)
- Intermarché Mini Brownie Regain (Similarity score: 19.34)
- Biocoop Petits Cakes Pépites De Chocolat Noir (Similarity score: 19.41)
- Handcrafted Mandel Bread (Similarity score: 20.51)
- Two Bite Brownies With Cream Cheese Frosting (Similarity score: 20.74)
- Kölln Knusper Apfel Mohn (Similarity score: 20.75)
- Continente Continente Gofres (Similarity score: 20.93)
- Target Stores S'mores Mini Brownies (Similarity score: 21.24)
- S'mores Two Bite Brownies (Similarity score: 21.24)
- France Cake Tradition Petits Cakes Pépite Chocolat Noir (Similarity score: 21.38)
Ingredients List
- Sugar
- Corn Starch
- Natural And Artificial Flavouring
- Salt
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Palm Oil
- Cocoa
- Soya Bean
- Cottonseed Oil
- Walnut
- Whole Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)