Brownie chocolate chip, cakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1841kj (441 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1841kj (441 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 27.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.3% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 19 |
| Sodium | 300mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 300mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Key Lime Cake, Key Lime (Similarity score: 10.36)
- Whaou! Tout Chocolat Nappage Choco (Similarity score: 14.23)
- Hy Vee Inc Oatmeal Raisin Cookies (Similarity score: 14.86)
- Dierbergs Kitchen Dierbergs Kitchen, White White Iced Cupcake Cake (Similarity score: 16.00)
- Kellogg’s Krave White Choco 375 Gr (Similarity score: 17.98)
- Kellogg's Céréales Trésor Duo Choco (Similarity score: 17.98)
- Private Selection Private Selection, Salted Caramel Brownies (Similarity score: 18.68)
- Tops, Tops Markets Llc Snickerdoodle Soft Cookies, Snickerdoodle (Similarity score: 18.96)
- Mini Bundt Cake (Similarity score: 22.12)
- Whaou! 8 Crêpes Choco Lait (Similarity score: 22.38)
- Interbake Foods Inc Oven Baked, Soft Baked Peanut Butter Cookies (Similarity score: 22.72)
- Kellogg's,trésor Trésor Duo Choco (Similarity score: 22.87)
- Chocolate & Vanilla Mini Cupcakes, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 22.90)
- Dia Crepes (Similarity score: 23.29)
- Candy Chip Cookies (Similarity score: 23.51)
Ingredients List
- Sugar
- Palm Oil
- Fructose
- Whey
- Modified Corn Starch
- Dextrose
- Salt
- Raising Agent
- E422
- Artificial Flavouring
- E471
- Wheat Flour
- E415
- E410
- Propylene Glycol Monoesters
- Corn Starch
- Whey Protein
- E481
- E466
- Soya Lecithin
- E491
- E202
- Egg
- E435
- E516
- E341
- Glyceryl Lactoesters Of Fatty Acids
- E150a
- Soya Oil
- Water
- Chocolate Pieces
- Corn Syrup
- Cocoa Paste
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)