Brownie batter hummus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 17.86g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 83.34111059262716% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.3% |
| Saturated Fat Value | 17.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 14.29g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brownie Batter Hummus (Similarity score: 0.00)
- Netto Douceur Vanille À L'extrait De Vanille & Morceaux Craquants Au Chocolat Noir (Similarity score: 18.62)
- Casino Cônes Vanille X6 (Similarity score: 19.19)
- Il Viaggiator Goloso Tiramisù (Similarity score: 19.40)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Crunch Reduced Fat Ice Cream, Vanilla Crunch (Similarity score: 23.11)
- Casino Délices, Casino Crème Brûlée Eclats De Caramel (Similarity score: 23.22)
- Wicked Chocolate Vanilla Cheesecake (Similarity score: 23.27)
- Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream With Chocolate Coating Galaxy Bars, Galaxy Bars (Similarity score: 23.79)
- Glace (Similarity score: 23.80)
- Blue Ribbon Ice Cream (Similarity score: 24.47)
- La Balade Gourmande Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 25.08)
- Sammontana Barattolino (Similarity score: 25.11)
- U Cônes Chocolat Pistache (Similarity score: 25.39)
- Dr Oetker Dr Oetker Krem Waniliowi Smak (Similarity score: 25.42)
- Nestlé Extrême Original Chocolat Pistache Pépites De Nougatine (Similarity score: 25.85)
Ingredients List
- Chickpea
- Coconut Oil
- Water
- Coconut Milk
- Turbinado Sugar
- Cocoa Powder
- Pure Vanilla Extract
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)