Brownie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1887kj (452 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1887kj (452 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 45.83333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.8% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 26 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 38g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pepperidge Farm Montauk Soft Baked Milk Chocolate Cookies (Similarity score: 8.11)
- Pirkka Pieni Suklaaleivos (Similarity score: 10.98)
- Brownies (Similarity score: 12.60)
- Chewy Chocolate Chip Cookies (Similarity score: 14.19)
- Benton's Chewy Chocolate Chip Cookies (Similarity score: 14.19)
- CaƱas Cabello (Similarity score: 14.49)
- Petit Navire Mini Pop Kek (Similarity score: 16.38)
- Chip Blitz Chewy Cookies (Similarity score: 16.71)
- Chewy Chocolate Chip Cookies, Chocolate Chip (Similarity score: 16.71)
- Meijer Real Chocolate Chip Cookies Chewy, Chocolate Chip (Similarity score: 17.47)
- Chewy Chocolate Chip Premium Cookies (Similarity score: 17.61)
- Target Stores Chewy Cookies, Chocolate Chip (Similarity score: 17.61)
- Piggly Wiggly Chewy Cookie (Similarity score: 17.61)
- Real Cookies (Similarity score: 17.61)
- Rite Aid Corporation Rite Aid Pantry, Chewy Chocolate Chips Cookies (Similarity score: 17.61)