Brossard,Savane Savane Pépit'
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1810kj (433 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1810kj (433 calories/kcal) |
| Fiber | 6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.67g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.67g |
| Saturated Fat | 4.33g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 22.789473684210527% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.8% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 240.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lu Belvita (Similarity score: 10.58)
- Belvita,belvita Breakfast (Similarity score: 10.58)
- Belvita Belvita Chocolate Chips (Similarity score: 10.58)
- Belvita Galleta Belvita 5 Cereales Integrales Choco (Similarity score: 10.61)
- Cookie Specialties Inc Chocolate Chip Pecan Cookies (Similarity score: 10.76)
- Belvita,lu,mondelez Belvita Petit Déjeuner Pépites Chocolat (Similarity score: 11.40)
- Lu Belvita Petit Déjeuner Chocolat (Similarity score: 11.40)
- Sage Valley Gluten Free Animal Cookies (Similarity score: 12.09)
- Belvita Belvita (Similarity score: 14.29)
- Banana Filled With Chocolate Peanut Butter Organic Baked Energy Snack Bars, Banana Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 15.17)
- Banana Filled With Chocolate Peanut Butter Organic Baked Energy Snack Bars, Banana Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 15.17)
- Banana Filled With Chocolate Peanut Butter Organic Baked Energy Snack Bar, Banana Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 15.17)
- Fontaneda Belvita (Similarity score: 15.29)
- Belvita Biscuit (Similarity score: 15.37)
- Belvita Belvita Breakfast Chocolate (Similarity score: 15.37)