Brookshire's Egg Noodles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1644kj (393 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1644kj (393 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 14.29g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.29g |
| Saturated Fat | 1.79g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 33.3955223880597% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.4% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 27.432000000000002mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 27.4mg |
| Sugars | 3.57g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Markets Inc Enriched Egg Noodle Product, Medium Egg Noodles Classic Pasta (Similarity score: 0.00)
- Weis Markets Inc Enriched Egg Noodle Product, Classic Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 0.00)
- Weis Quality Enriched Egg Noodle Product, Classic Pasta Fine Egg Noodles (Similarity score: 0.00)
- Weis Quality Enriched Egg Noodle Product, Classic Wide Egg Noodles (Similarity score: 0.00)
- Brookshire's Wide Egg Noodles, Enriched Egg Noodle Product (Similarity score: 0.00)
- Spartan Wide Egg Noodles, Enriched Egg Noodle Product (Similarity score: 0.00)
- Midwest Country Fare Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 0.00)
- Medium Egg Noodles (Similarity score: 0.59)
- Fine Egg Noodles (Similarity score: 0.59)
- Broad Egg Noodles, Enriched Egg Noodle Product, Traditional (Similarity score: 0.59)
- Original Authentic Hungarian Homemade Fine Egg Noodles (Similarity score: 0.59)
- Wide Egg Noodles (Similarity score: 0.59)
- Spartan Traditional Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 0.59)
- Extra Broad Noodles, Enriched Egg Noodle Product (Similarity score: 0.59)
- Spartan Traditional Medium Egg Noodles (Similarity score: 0.59)
Ingredients List
- Semolina
- Durum Wheat Flour
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)