Brood
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004.0kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 5.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.2g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.0% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 348.0mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 348.0mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crispy Chick'n Sliders (Similarity score: 14.44)
- Marks And Spencer Wholemeal Seeded Pitta (Similarity score: 14.95)
- Bien Fait Sandwich Au Poulet Rôti (Similarity score: 15.86)
- Chez Frankie Bagel Maguire (Similarity score: 16.37)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Hannaford, Works Bagels (Similarity score: 16.65)
- Premium Quality Everything Bagels (Similarity score: 16.65)
- Young's Alaska Pollock Fillet Squares In Our (Similarity score: 16.70)
- Wholemeal Perfectly Baked Rolls (Similarity score: 16.85)
- Carrefour Thon (Similarity score: 16.97)
- Compliments 100% Whole Wheat Bread (Similarity score: 17.07)
- Village Bakery Toastie White (Similarity score: 17.36)
- Selection Pain À Sandwich Blanc (Similarity score: 17.37)
- Eroski Pan De Molde Especial Tostadas (Similarity score: 17.53)
- Fazer Hällakullor (Similarity score: 17.55)
- Houmous Au Sriracha (Similarity score: 17.84)