Broccoli normandy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 123kj (30 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 123kj (30 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 0 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 2.3529411764706g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.35g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -8 |
| Sodium | 41.176470588236mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 41.2mg |
| Sugars | 2.3529411764706g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- California Blend (Similarity score: 0.00)
- California Style Vegetables Broccoli Florets, Cauliflower Florets, Crinkle Sliced Carrots, California Style Vegetables (Similarity score: 2.84)
- Broccoli, Cauliflower & Carrots (Similarity score: 3.29)
- Earthbound Farm Organic Asian Blend (Similarity score: 3.72)
- Florentine Style Blend, Florentine Style (Similarity score: 3.90)
- California Mix With Broccoli, Cauliflower & Carrots (Similarity score: 3.90)
- Florentine Style Blend Broccoli, Cauliflower & Carrots (Similarity score: 3.90)
- Meijer, Meijer Inc Vegetables (Similarity score: 3.90)
- Meijer Vegetables (Similarity score: 3.90)
- California Blend, Broccoli, Cauliflower & Carrots (Similarity score: 3.90)
- Amanhecer (Similarity score: 4.07)
- Fairway Cut Okra (Similarity score: 5.44)
- Key Food Key Food, Cut Okra (Similarity score: 5.44)
- Freshona Tomato Passata (Similarity score: 5.67)
- Member's Mark Tomato Paste (Similarity score: 5.71)
Ingredients List
- Broccoli Floret
- Cauliflower Florets
- Orange Carrot
- Yellow Carrot
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)