Broad noodles with chicken & chinese broccoli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 594kj (142 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 594kj (142 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.22g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.22g |
| Saturated Fat | 0.44g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.997955010224949% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 307mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 307mg |
| Sugars | 2.67g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salade Taboulé A L’orientale (Similarity score: 11.02)
- Pierre Martinet Ma Salade De Lentilles À La Lyonnaise (Similarity score: 11.05)
- Morey's Sole Seasoned Grill Fillets (Similarity score: 11.63)
- Frosta Frosta Tortellini Rahmspinat (Similarity score: 12.68)
- Family Fraich'taboulé (Similarity score: 12.69)
- Fraich'taboulé (Similarity score: 12.69)
- Fraich'taboulé (Similarity score: 12.69)
- Family Fraich'taboulé (Similarity score: 12.69)
- Fraich Taboulé (Similarity score: 12.69)
- Family Fraich'taboulé (Similarity score: 12.69)
- Fraich Taboulé (Similarity score: 12.69)
- Taboulé (Similarity score: 12.70)
- Lysekils,marenor Lysekils Bjud På Fiskgratäng Med Dillsås (Similarity score: 13.66)
- Fraich'taboulé (Similarity score: 13.90)
- Fraich'taboulé (Similarity score: 13.90)
Ingredients List
- Noodle
- Fish Sauce
- Corn Starch
- Spice
- Chicken
- Water
- Gluten Free Soy Sauce
- Water
- Soya Bean
- Salt
- Expeller Pressed Canola Oil
- Rice Noodles
- Evaporated Cane Juice
- Corn Starch
- Gai Lan
- Expeller Pressed Canola Oil Sauce
- Gluten Free Soy Sauce
- Expeller Pressed Canola Oil
- Egg
- Brown Sugar
- Lime Juice
- Garlic
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)