Brioche Pasquier, Pasquier Macarons
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1787kj (428 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1787kj (428 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 19.333333333333332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.3% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasquier Macarons Aux Parfums Incontournables (Similarity score: 0.00)
- Pasquier,brioche Pasquier Macarons (Similarity score: 2.83)
- Carrefour Assortiment 18 Macarons (Similarity score: 17.92)
- 12 Macarons Au Chocolat (Similarity score: 19.52)
- Macaron Au Chocolat (Similarity score: 19.52)
- G Savin Nougat Tendre Cuit Au Chaudron (Similarity score: 20.18)
- Maison Fossier Le Véritable Macaron À La Framboise (Similarity score: 20.79)
- Pasquier 36 Macarons Notes Fruitées (Similarity score: 23.76)
- Brioche Pasquier Macarons Notes Gourmandes (Similarity score: 23.76)
- 24 Macarons (Similarity score: 24.45)
- Nougat, Caramel, Pecans Eggs, Nougat, Caramel, Pecans (Similarity score: 25.53)
- Nougat Tendre (Similarity score: 25.91)
- Nougat Tendre (Similarity score: 25.91)
- Suprem'nougat Nougat Tendre De Montélimar (Similarity score: 25.91)
- Gâteau Les Lapins Crétins Lightbody (Similarity score: 26.07)