Brink Sandwich biscuits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1910kj (457 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1910kj (457 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 6.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.1g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 53.125% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.1% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 223.52mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 223.5mg |
| Sugars | 32.7g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hille Sandwich Biscuits Cacao (Similarity score: 8.65)
- Biancoforno Fiorentine (Similarity score: 14.46)
- Biancoforno Fiorentine Di Pasta Sfoglia (Similarity score: 14.46)
- Biancoforno Fiorentine (Similarity score: 14.46)
- Biancoforno Fiorentine (Similarity score: 14.46)
- Otterbein's Bakery Otterbein's, Orange White Chocolate Chip Cookies (Similarity score: 14.94)
- Nonni's, Nonni's Foods Llc Nonni's, Biscotti, Milk Chocolate, Hazelnut (Similarity score: 15.79)
- Lotus Gaufre De Liège Chocolat Au Lait (Similarity score: 15.90)
- Lotus Gaufres De Liège (Similarity score: 16.02)
- Traditional Madeleines (Similarity score: 16.18)
- Pouce,auchan Pouce Gouters Fourres Ronds Chocolat (Similarity score: 16.26)
- Two Bite Patriotic Sugar Cookies (Similarity score: 16.65)
- Space,zielback Gmbh Space (Similarity score: 16.91)
- Lu, Prince Prince Petit Dej (Similarity score: 17.23)
- Lotus Gaufres De Liège Chocolat (Similarity score: 17.34)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Sugar
- Palm Fat
- Glucose Syrup
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Raising Agent
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)