Bridgeman's Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.78g |
| Saturated Fat | 11.11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.70942408376963% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 11.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Mega White Chocolate Icecream (Similarity score: 11.26)
- Ben & Jerry‘s Ben & Jerry's Glace En Pot Vegan Coconutterly Caramel'd (Similarity score: 12.89)
- Carte D'or Carte D'or Glace En Pot Façon Crumble Aux Pommes (Similarity score: 13.09)
- Lavender Organic Ice Cream (Similarity score: 13.32)
- Gelato Al Tartufo (Similarity score: 13.89)
- Limited Edition Premium Ice Cream, Espresso Chip Iced Latte (Similarity score: 14.03)
- Ben & Jerry's,unilever Coconuts For Caramel, Core Ice Cream (Similarity score: 14.03)
- Sammontana Barattolino Granulato (Similarity score: 14.17)
- En Cuisine Creme Glacee Chocolat Blanc (Similarity score: 14.38)
- Homemade, United Dairy Farmers United Dairy Farmers Homemade French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 14.50)
- Fiorello's Fiorello's, Artisan Gelato, Dulche De Leche (Similarity score: 14.51)
- Délice D'un Instant Crème Glacée Chocolat Morceaux De Brownies (Similarity score: 14.67)
- Leaderprice Crème Glacée Chocolat Avec Copeaux Chocolat Noir (Similarity score: 14.83)
- Lopez Island Creamery Ice Cream (Similarity score: 14.96)
- Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 15.07)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- E412
- Dextrose
- E102
- E133
- Gum Tragacanth
- Cream
- Sugar
- Cocoa Paste
- Coconut Oil
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- Salt
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)