Bravo Creme brulee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60.769230769230774% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.8% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sia Glass Sia Glass Kladdkaka (Similarity score: 4.97)
- Pumpkin Spice Ice Cream, Pumpkin Spice (Similarity score: 6.06)
- Terre Adélice Glace (Similarity score: 7.68)
- Sarpi Mansikkakermakakku (Similarity score: 7.99)
- French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 8.10)
- Grandessa Premium Stacciatella (Similarity score: 8.26)
- Cadbury Pots Of Joy (Similarity score: 8.29)
- Coop Änglamark,coop Coop Änglamark Ekologisk Gräddglass Kolamandel (Similarity score: 8.72)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Organic Ice Cream, Madagascar Vanilla (Similarity score: 9.55)
- Ciao Bella Gelato (Similarity score: 9.74)
- Ja!,eisbär Eis Gmbh Eiscreme Schokolade Mit Schlagsahne (Similarity score: 9.76)
- G7 Nocciolato Con Granella Di Nocciole Tostate (Similarity score: 10.66)
- Creme Glacée Rhum Raisin (Similarity score: 10.94)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Vegan Pot Chocolate Fudge Brownie X3 (Similarity score: 11.01)
- Stater Bros Neapolitan Style Triple Vanilla Ice Cream Featuring Vanilla, Vanilla Bean And French Vanilla, Triple Vanilla (Similarity score: 11.01)