Braums Jalapeño Dip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.3333333333333g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 11.666666666667g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333335005% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 11.7g |
| Score | 18 |
| Sodium | 500mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 500mg |
| Sugars | 6.6666666666667g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hy Vee Ranch & Dill Sour Cream Dip (Similarity score: 0.00)
- Roundy's Roundy's, Cream Cheese, Light (Similarity score: 10.90)
- French Onion Sour Cream Dip (Similarity score: 16.56)
- French Onion Dip (Similarity score: 17.30)
- French Onion Dip (Similarity score: 17.30)
- French Onion Dip, French Onion (Similarity score: 17.30)
- Kroger Kroger, Dip Sour Cream, Vegetable Flavored (Similarity score: 17.30)
- Crema Con Sal Grade A Sour Cream (Similarity score: 17.56)
- Papa John's Salad & Produce Combo Pinwheel Platter (Similarity score: 18.80)
- Milton's Cauliflower Crust Margherita Four Cheese Pizza (Similarity score: 23.05)
- Woeber Mustard Mfg Co Woeber's, Southwest Horseradish Sauce With Chili Peppers (Similarity score: 23.42)
- Philadelphia Kraft Philadelphia Light Cream Cheese Original Light (Similarity score: 25.17)
- Fromage A La Crème (Similarity score: 25.17)
- Philadelphia Fromage A La Creme (Similarity score: 25.17)
- Giraudet Quenelles Fraîches De Brochet (Similarity score: 25.29)