Brand Castle Holiday Sprinkles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 75g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sprinkles (Similarity score: 0.00)
- Rainbow Nonpareils (Similarity score: 0.00)
- World Confections Inc Sour Dudes, Sour Strawz Candy, Assorted Fruit (Similarity score: 0.00)
- Ginger Chews (Similarity score: 0.00)
- Pink Jimmies (Similarity score: 0.00)
- Starlight Mints (Similarity score: 0.00)
- Meijer Maize Gumballs (Similarity score: 0.00)
- The Jelly Bean Planet The Jelly Bean Planet, Red Nosed Rudolphs (Similarity score: 0.00)
- Meijer, Meijer Inc Meijer, Black Gumballs (Similarity score: 0.00)
- Food Town Stores Inc Discs Candy (Similarity score: 0.00)
- Lemon Ginger Chews (Similarity score: 0.00)
- Meijer Red Gumballs Candy (Similarity score: 0.00)
- Target Corporation Peppermint Crunch (Similarity score: 0.00)
- World Confections Inc World Confections, Justice League Sour Straws Candy, Assorted Fruit (Similarity score: 0.00)
- Meijer, Meijer Inc Meijer, Orange Gumballs (Similarity score: 0.00)
- White Jimmies (Similarity score: 0.00)
Ingredients List
- Sparkling Sugars
- Partially Hydrogenated Palm Oil
- Dextrose
- E1400
- E903
- Soya Lecithin
- E127
- E129
- E102
- E133
- Nonpareils
- Water
- Corn Starch
- E903
- E1400
- Titanium Dioxide Color
- E127
- E129
- E102
- E133
- Tree And Snowflake Shapes
- Rice Flour
- E903
- Partially Hydrogenated Vegetable Oil
- Corn Starch
- E466
- Carageenan
- E129
- E102
- Confectioner's Glaze
- E133
- E129
- E102
- E127
- E133
- Holiday Sprinkles And Holly Berry Blend
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)