Boule tranchee
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1251kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1251kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.6g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 5 |
| Sodium | 640mg |
| Sodium Points | 7 |
| Sodium Value | 640mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boule Tranchée (Similarity score: 0.00)
- Baguette Speciale Quinoa (Similarity score: 7.58)
- Consum Mini 9 Cereales Y Semillas (Similarity score: 9.22)
- Pain Aux Graines (Similarity score: 10.07)
- Piadina Integrale (Similarity score: 11.42)
- Leclerc Pain De Mais (Similarity score: 11.85)
- Jowa,migros Pain Tessinois De Sils (Similarity score: 13.24)
- Sodebo Sandwich Le Méga Jambon Chorizo Mayo Légère (Similarity score: 13.37)
- Spianata (Similarity score: 14.59)
- Mesa Style Flour Tortillas (Similarity score: 14.84)
- Baule Volante Pane Carasau (Similarity score: 15.08)
- Beef Enchilada Burrito (Similarity score: 15.42)
- Lepage Bakeries Inc Soft Enriched Bulkies Rolls (Similarity score: 15.66)
- D'angelo Ravioli (Similarity score: 16.39)
- Priméal,ekibio Ravioli Tomate & Ricotta (Similarity score: 17.28)