Boulder Organic! Organic creamy tomato basil soup, creamy tomato basil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 188kj (45 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 188kj (45 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.11111111111111 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.82g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.82g |
| Saturated Fat | 1.22g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 49.795918367346935% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.8% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 256mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 256mg |
| Sugars | 2.45g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Soupe Moulinée À La Savoyarde Au Reblochon Fondu (Similarity score: 9.78)
- Maggi Soupe Campagnarde Deshydratee Aux Petits Legumes, Riz Et Volaille 90g (Similarity score: 17.91)
- Knorr,unilever Knorr Saveurs D'exception Soupe Bisque De Homard Et Langoustine (Similarity score: 18.73)
- Knorr Sopa Crema Gourmet (Similarity score: 19.40)
- Soupe Potiron Patate Douce (Similarity score: 19.50)
- Knorr Knorr Soupe Velouté De 8 Légumes Brocoli 69g 2 Portions (Similarity score: 19.52)
- Saint Eloi Velouté Pommes De Terre Carottes & Cheddar Fondu (Similarity score: 22.11)
- Knorr Soupe Champignons Bolets & Cèpes (Similarity score: 22.46)
- Yes Campbell Campbell's Well Yes Soup Mediterranean Wedding (Similarity score: 22.57)
- Marks & Spencer Broccoli & Stilton Soup (Similarity score: 22.58)
- Chicken Noodle Soup, Chicken (Similarity score: 22.73)
- Knorr Crema De Calabacín Con Queso De Cabra (Similarity score: 23.01)
- Soupe Potiron Patates Douces (Similarity score: 23.01)
- Knorr Crema De Calabacín Con Queso De Cabra (Similarity score: 23.03)
- Liebig Liebig Soupe Bio Légumes Et Mini Penne (Similarity score: 23.76)
Ingredients List
- Tomato
- Filtered Water
- Onion
- Cream
- Extra Virgin Olive Oil
- Chicken Base
- Garlic
- Sea Salt
- Basil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)