Boudin blanc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 36.25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.3% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 520mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 520mg |
| Sugars | 6.2g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Club Homemade Sandwich (Similarity score: 7.77)
- Thiriet Boudins Blancs Superieurs Aux Marrons Et Cepes (Similarity score: 9.68)
- Boudin Blanc Au Cognac (Similarity score: 11.08)
- Boudins Blancs Au Cognac (Similarity score: 11.08)
- Boudin Blanc Au Cognac X 3 (Similarity score: 11.08)
- Maitre Cochon Boudin Blanc Nature (Similarity score: 11.08)
- Pastry Thin Crust Pizza (Similarity score: 11.32)
- Rochambeau Pizza Royale (Similarity score: 12.83)
- Madrange Paupiettes De Porc Lardées (Similarity score: 13.13)
- Terrine De Canard Aux Griottes (Similarity score: 13.23)
- Quorn 2 Bratwursts (Similarity score: 13.37)
- Royal Halal 4 P'tits Farcis De Poulet À La Provençale (Similarity score: 13.62)
- Royal Bernard 20 P'tits Farcis De Poulet À La Provençale (Similarity score: 13.62)
- Royal Bernard 4 P'tits Farcis De Poulet À La Provençale (Similarity score: 13.62)
- Volailles Champenoises 4 P'tits Farcis De Poulet À La Provençale (Similarity score: 13.62)