Bosto Bioquinoa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1573kj (376 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1573kj (376 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.7g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.750000000000002% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.8% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 2 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 5.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Taureau Ailé Gold Basmati & Sésame Toasté (Similarity score: 10.45)
- Terres & Céréales Bio Tartines Craquantes Aux 3 Céréales (Similarity score: 11.24)
- Pane Carasau (Similarity score: 12.29)
- Providis Rice Cracker Mélange Japonais (Similarity score: 12.38)
- Mélange Japonais (Similarity score: 12.38)
- Lassie Bio Quinoa (Similarity score: 13.51)
- Misura Dolcesenza Dolcesenza Plumcake (Similarity score: 13.72)
- Grillon D'or Tartines Ki'kroc (Similarity score: 14.34)
- Fior Di Loto Multicereal Flakes (Similarity score: 17.40)
- Happy Harvest Muesli Bar Hazelnut (Similarity score: 18.93)
- Cerides Copos Arroz, Trigo Y Cebada Integral (Similarity score: 19.65)
- Nos Régions Ont Du Talent Farandelles De Savoie À L'ancienne (Similarity score: 19.97)
- Grillon D'or Galettes Maïs (Similarity score: 20.25)
- Molino De Gofio Imendi Molino De Gofio Imendi (Similarity score: 20.48)
- Gerblé Galette Maïs (Similarity score: 20.97)
Ingredients List
- Quinoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)