Born,Fruit Friends Born Nectarina
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1073kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1073kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.666666666666668 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 49.8g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 49.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Roumanière Crème De Marrons (Similarity score: 27.78)
- Charles Antona Crème De Châtaigne (Similarity score: 28.52)
- Sirop De Caroube (Similarity score: 32.25)
- M&s Coarse Cut Vintage Marmalade (Similarity score: 32.29)
- Le Canelé Armagnac (Similarity score: 35.13)
- Auchan Sirop Citron (Similarity score: 35.47)
- Gelée De Piment D Espelette (Similarity score: 35.56)
- Nestlé Le Mystère Original Vanille Cœur Meringue (Similarity score: 36.55)
- Prosain Gelée Extra Groseilles (Similarity score: 37.03)
- Histoires D'ici Crème De Marrons Récoltés En Dordogne (Similarity score: 37.36)
- Extreme Le Mystère, Vanille De Madagascar Cœur Meringue (Similarity score: 37.45)
- Biolo Klock Crème De Marrons (Similarity score: 37.66)
- Maxim S De Paris Crème De Marrons Vanille (Similarity score: 37.73)
- Frank Cooper's Cooper's "oxford" Vintage Oxford Marmalade Coarse Cut (Similarity score: 38.85)
- Picard Mini Pots Façon Paris Brest (Similarity score: 38.95)