Borden Medium cheddar cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 149kj (36 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 149kj (36 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21.4286g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21.43g |
| Saturated Fat | 17.8571g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 55.555348148424684% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 17.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 642.8571mg |
| Sodium Points | 7 |
| Sodium Value | 642.9mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crystal Farms Wisconsin Sharp Cheddar Natural Cheese (Similarity score: 21.21)
- Shredded Sharp Cheddar (Similarity score: 27.41)
- Cheese Wraps (Similarity score: 27.41)
- Horeca Grana Padano (Similarity score: 27.71)
- Parmigiano Reggiano (Similarity score: 31.83)
- Chaussée Aux Moines Chaussée Aux Moines (Similarity score: 40.30)
- Carrefour Gouda Stylesse (Similarity score: 43.90)
- Raclette De Savoie (Similarity score: 44.94)
- Banderos Chunky Salsa Medium (Similarity score: 45.06)
- Terrine De Campagne A L’ancienne (Similarity score: 47.00)
- Jambon Cuit Supérieur (Similarity score: 48.37)
- Lidl Sepia Limpia (Similarity score: 50.66)
- Colby And Monterey Jack Cheeses (Similarity score: 50.85)
- Knorr,unilever Bratensoße (Similarity score: 51.17)
- Finely Shredded Natural Cheese (Similarity score: 53.25)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Lactic Ferments
- Salt
- Enzyme
- E160b
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)