Bella Famiglia Bella famiglia, arrabbiatta sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 205kj (49 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 205kj (49 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.63g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 211mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 211mg |
| Sugars | 2.44g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Classic Italianan Pizza Sauce (Similarity score: 6.19)
- Nello's Sauce Original All Purpose Marinara Sauce (Similarity score: 7.55)
- Organic Pasta Sauce (Similarity score: 8.21)
- Boulder Organic! Chicken Quinoa & Kale Soup (Similarity score: 8.28)
- Chicken Noodle Soup (Similarity score: 8.89)
- Golden Quinoa & Kale Soup (Similarity score: 9.08)
- Nanina's Gourmet Pasta Sauce (Similarity score: 9.49)
- Michaels Of Brooklyn Filetto Di Pomodoro (Similarity score: 10.71)
- Victoria's Garden Grown Organic Dressing (Similarity score: 12.47)
- Carmine's Arrabiatta (Similarity score: 12.73)
- Bella Famiglia Bella Famiglia, Marinara Sauce (Similarity score: 12.73)
- Hunts Simply Mushroom Pasta Sauce, 24 Oz (Similarity score: 12.79)
- Soupologie Fresh Souper Soup, Spinach & Kale With Garlic (Similarity score: 12.92)
- Mrs Minnick's Mrs Minnick's, Sauerbraten Mix (Similarity score: 13.82)
- Crav’n Chicken Pot Stickers (Similarity score: 15.05)
Ingredients List
- Imported Italian Plum Tomatoes
- Imported Italian Olive Oil
- Fresh Onions
- Garlic
- Salt
- Basil
- Red Bell Pepper
- Cayenne Pepper
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)