Belbake Plain flour
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.384615384615385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.4% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -4 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Macrobiotica Galleta Con Arroz Integral Sin Sal (Similarity score: 5.85)
- Migros Bio Vollkorn Basmatireis (Similarity score: 6.47)
- Panzani Torti (Similarity score: 6.79)
- Conad,verso Natura Quinoa Biologica (Similarity score: 7.82)
- Delhaize, Fr:quinoa Blanc, Fr:quinoa Quinoa Blanc (Similarity score: 8.25)
- Flocons D'avoine Grains Entiers (Similarity score: 8.36)
- Ecocesta Tortitas De Arroz Sin Sal Añadida (Similarity score: 8.58)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Couscous (Similarity score: 8.74)
- Jardin Bio,léa Nature Semoule De Maïs Pour Polenta (Similarity score: 8.78)
- Lustucru Lustucru (Similarity score: 9.81)
- Ferrero,ebro Foods Graine De Couscous Moyen (+ 25 % Gratuit) (Similarity score: 10.04)
- Naturaline Farine De Sarrasin (Similarity score: 10.17)
- Hacendado Macarrón (Similarity score: 10.20)
- Hacendado Fideo Mediano (Similarity score: 10.20)
- Fiorini Tagliatelles (Similarity score: 10.21)